امیر سعادت فر
پیشگیری از کرونا

جلوگیری اپل و گوگل از کرونا!

در روز جمعه، ۱۰ آوریل، شرکت‌های اپل و گوگل خبر همکاری با یکدیگر برای جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا را اعلام کردند و برای این کار در سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS ویژگی‌هایی برای ردیابی تماس کاربران تعبیه خواهد شد. در ابتدا فقط جزییات محدودی مطرح شد اما حالا این دو شرکت در مورد چگونگی پیاده‌سازی این سیستم و اقدامات احتیاطی برای اطمینان از امن ماندن اطلاعات شخصی کاربران، جزییات بیشتری اعلام کرده‌اند.

قضیه از چه قرار است؟


به صورت خلاصه، گوگل و اپل می‌خواهند از گوشی‌های هوشمند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا استفاده کنند و این کار را با اطلاع‌رسانی در مورد تماس با افرادی که در تست کرونا جواب مثبت گرفته‌اند، انجام می‌دهند. برای این کار، روشی موسوم به ردیابی تماس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ردیابی تماس، شناسایی و پیگیری افرادی است که ممکن است با یک فرد آلوده به ویروس برخورد داشته باشند. به همین خاطر، اپل و گوگل قصد دارند در صورت برخورد با چنین فردی، خیلی سریع این موضوع را به افراد موردنظر اطلاع دهند تا آن‌ها بتوانند اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند. گوگل و اپل زمانی که سیستم ردیابی تماس برقرار می‌شود، سناریوی زیر را پیش‌بینی می‌کنند.

دو نفر (فرد ۱ و فرد ۲) به مدت حدودا ۱۰ دقیقه رودررو با یکدیگر صحبت می‌کنند.
در طول این مدت، گوشی‌های آن‌ها در نزدیکی یکدیگر قرار دارد و از طریق سیگنال‌های بلوتوث اطلاعاتی بین دو گجت رد و بدل می‌شود.
مدتی بعد، فرد ۱ متوجه می‌شود که مبتلا به ویروس کرونا یا بیماری کووید ۱۹ است.
با موافقت فرد ۱، گوشی او اطلاعات مربوط به سیگنال‌های بلوتوث طی ۱۴ روز گذشته را به سرور ارسال می‌کند.
در این بین، گوشی فرد ۲ هم مرتبا این اطلاعات را بررسی می‌کند تا ببیند آیا این شخص در روزهای گذشته با افراد بیمار تماس داشته یا نه.
گوشی فرد ۲ تمام اطلاعات مربوط به افراد بیمار را دانلود می‌کند و متوجه می‌شود که با یک بیمار یعنی فرد ۱ در تماس بوده است.
سپس یک نوتیفیکیشن برای گوشی فرد ۲ ارسال می‌شود تا او از این موضوع آگاه شود.
از طریق همین نوتیفیکیشن، فرد ۲ می‌تواند اطلاعات موردنظر برای گام‌های بعدی را دریافت کند.
اندروید و iOS از لحاظ ساختاری تفاوت‌های گسترده‌ای با یکدیگر دارند و به همین خاطر توسعه یک اپلیکیشن واحد برای انجام چنین کاری اصلا کار راحتی نیست. گوگل و اپل در تلاش هستند که این سیستم حریم خصوصی کاربران را به خطر نیندازد و مثلا بر عمر باتری تأثیر زیادی نداشته باشد. در ضمن باید بگوییم که مهندسان اپل و گوگل در نهایت قصد دارند چنین مشخصه‌ای را در خود سیستم‌عامل پیاده کنند.

این سیستم چگونه کار می‌کند؟


گوگل و اپل روز گذشته یک جلسه مطبوعاتی منتشر کردند و در آن به مهم‌ترین سوالات مربوط به چگونگی کارکرد این سیستم پاسخ دادند. اول از همه باید بگوییم که گوگل و اپل قرار نیست اپلیکیشنی عرضه کنند. آن‌ها در حال ایجاد یک رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) هستند تا اپلیکیشن‌های ثالث بتوانند از امکانات آن بهره ببرند. گوگل و اپل API را توسعه می‌دهند و آن را در اندروید و iOS تعبیه می‌کنند تا نهادهایی مانند سازمان‌های بهداشتی، از API موردنظر برای شناسایی و ردیابی افراد بیمار و افرادی که با آن‌ها در تماس بوده‌اند، استفاده کنند.

اواسط ماه آینده یعنی ماه می، گوگل و اپل این API را منتشر خواهند کرد. این API می‌تواند بین گوشی‌های اندرویدی و iOS ارتباط برقرار کند. در نهایت این قابلیت ممکن است به‌صورت گسترده در سیستم گوشی‌های اندرویدی و iOS تعبیه شود که البته انجام چنین کاری ماه‌ها طول می‌کشد. حتی در صورت انجام چنین کاری، کاربران باید اپلیکیشن‌های ثالث مربوط به نهادهای بهداشتی موردنظر را دانلود کنند.

چندپارگی نسخه اندروید گوشی‌ها چه تأثیری در این طرح دارد؟


همانطور که گفتیم، اندروید و iOS سیستم‌عامل‌های بسیار متفاوتی هستند. زمانی که اپل نسخه جدید سیستم‌عامل گجت‌ها را ارائه می‌کند، در عرض چند روز درصد بالایی از آن‌ها این نسخه را دریافت می‌کنند اما گوشی‌های اندرویدی این‌گونه نیستند زیرا این گوشی‌ها توسط شرکت‌های مختلفی روانه‌ی بازار شده‌اند.

به همین دلیل در اواسط ماه می، گوگل از طریق سرویس‌های گوگل پلی یک به‌روزرسانی منتشر می‌کند تا گوشی‌های موردنظر بتوانند از این API بهره ببرند. در آن زمان، اپل برای آیفون یک آپدیت مشابه آپدیت‌های معمولی ارائه می‌دهد.

بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟
اپل

API تنها بخشی از نبرد است. بعد از انتشار API، مقامات نهادهای بهداشتی باید اپلیکیشن‌های مبتنی بر آن را توسعه دهند. گوگل و اپل برای نهادهایی که نمی‌دانند که از کجا توسعه اپلیکیشن را شروع کنند، نمونه‌هایی را ارائه می‌دهند. این نهادها می‌توانند مثلا رابط کاربری این اپلیکیشن‌ها را تغییر دهند یا به‌طور کامل از صفر اپلیکیشن موردنظر خود را توسعه دهند.

بعد از آماده شدن این اپلیکیشن‌ها، کاربران باید از طریق گوگل پلی استور و اپ استور اپل آن‌ها را دانلود کنند. این بخش دشوار پروژه محسوب می‌شود. زیرا کاربران متعددی باید به این سرویس اعتماد کنند و در غیر این صورت سیستم در زمینه‌ی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کارکرد موردنظر خود را نخواهد داشت.

گوگل و اپل چگونه حفاظت از حریم خصوصی کاربران را تضمین می‌کنند؟


در دورانی که غول‌های تکنولوژی در زمینه حفظ حریم خصوصی کاربران سابقه خوبی ندارند، بسیاری از کاربران نگران این موضوع هستند که چنین سیستمی می‌تواند حریم خصوصی آن‌ها را به خطر بیندازد. با این حال، در این زمینه نباید این نگرانی را داشته باشیم.

این سیستم کاملا اختیاری است و کاربران در صورت تمایل می‌توانند اجازه موردنظر را صادر کنند. فارغ از نوع سیستم‌عامل و اپلیکیشن، این API مکان جغرافیایی شما را زیر نظر نمی‌گیرد. همچنین اگر بیمار شوید، تنها در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید مجوز انتشار این موضوع را صادر کنید.

در مورد سرورها هم سخنگوی گوگل اعلام کرده که این داده‌ها به‌طور غیر متمرکز در سرورهای مختلف ذخیره می‌شود و این یعنی فقط یک سرور حاوی اطلاعات مربوط به تماس‌ها وجود ندارد. همچنین باید خاطرنشان کنیم سرورها اطلاعات خصوصی شما را ذخیره نمی‌کنند. بلکه این سرورها را بیشتر به‌عنوان مکانیسم‌های پخش در نظر بگیرید. این یعنی آن‌ها تنها حاوی اطلاعات کافی برای پخش داده به افراد موردنظر هستند و این داده‌ها به مدت فقط ۱۴ روز ذخیره می‌شوند.

گوگل و اپل اعلام کرده‌اند که مهندسین این دو شرکت سخت مشغول کار برای توسعه این API هستند. مطمئنا تا ماه آینده که سیستم اجرایی می‌شود، اطلاعات بیشتری در مورد آن مطرح خواهد شد ولی فعلا همین اطلاعات منتشر شده هم تا حد زیادی مکانیسم آن را تشریح کرده است.

Source: Android Authority

فین تک چیست

فین تک چیست؟

اگر به خبرهای مربوط به استارت‌آپ‌ها علاقمند باشید و آن‌ها را دنبال کنید احتمالا یکی از کلماتی که این روزها زیاد درباره آن می‌شنوید کلمه «فین‌تک» (Fintech) است. اصطلاح فین‌تک یا «فناوری مالی» (Financial technology) به شکل فزاینده‌ای در رسانه‌ها و در گفتگوهای گاه به گاه محافل تکنولوژی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید هنوز بسیاری از ما با این اصطلاح آشنا نباشیم؛ اما به هیچ وجه نمی‌توان اهمیت آن را انکار کرد. فین‌تک در ایران به طور اساسی در حال تغییر دادن شیوه زندگی ماست.


فین‌تک چیست؟
کلمه Fintech ترکیبی از دو کلمه «مالی» (Financial) و «تکنولوژی» (Technology) است. فرهنگ‌نامه آکسفورد این اصطلاح را این گونه تعریف می‌کند: «برنامه‌های کامپیوتری و دیگر تکنولوژی‌هایی که برای حمایت یا فعال‌سازی خدمات بانکی و مالی استفاده می‌شوند». به عبارت ساده‌تر این اصطلاح نسبتا جدید به معنای استفاده از تکنولوژی‌ برای کارآمدتر کردن خدمات مالی به کار می‌رود.
برای معادل فارسی این اصطلاح از عبارت‌های «فناوری مالی» یا «نوآوری در خدمات مالی» نیز استفاده می‌شود. این عبارت‌ها به کسب‌و‌کارها و کمپانی‌هایی اشاره دارند که هدف آن‌ها استفاده‌ نوآورانه از تکنولوژی برای کارآمدتر کردن خدمات مالی است. کارآفرینان و سرمایه‌گذاران به تازگی به این حوزه علاقه‌مند شده‌اند و کسب و کارهای جدید و خلاقانه‌ای در حوزه فناوری‌های مالی شروع به کار کرده‌اند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که فین‌تک می تواند آینده صنعت بانکداری را تغییر دهد.

نوآوری در خدمات مالی شامل انواع خدمات مالی از جمله خدمات پرداخت قبوض و انتقال پول، سرمایه‌گذاری، خدمات وام و بیمه می‌شود. همان‌طور که می‌بینید این خدمات به خودی خود خدمات جدیدی نیستند و همواره چنین خدماتی به شیوه‌های گوناگون ارائه می‌شدند؛ فین‌تک درواقع به‌کار بردن تکنولوژی‌های روز و استفاده زیرساخت‌های دیجیتالی برای جایگزین کردن فرآیندهای جدید و کارآمدتر برای ارائه این دست از خدمات است.

در حال حاضر استارت‌آپ‌های مختلفی در حوزه فین‌تک در ایران شروع به کار کرده‌اند؛ اما این حوزه تنها محدود به استارت‌آپ‌ها نیست و ممکن است بنگاه‌های سنتی‌تر مانند بانک‌ها نیز در خدمات خود نوآوری‌هایی ارائه کنند. البته ‌نباید فین‌تک را با خدمات الکترونیک بانک‌ها اشتباه گرفت. فراموش نکنید که فین‌تک‌، کاربرد فناوری در حوزه‌های مالی همراه با نوآوری است و صرف استفاده از فناوری فعالیت در این حوزه محسوب نمی‌شود. فراگیر شدن اینترنت و تکنولوژی‌های دیجیتال زمینه را برای ارائه خدمات نوآورانه مالی فراهم‌تر کرده است اما با این حال فناوری مالی لزوما محدود به فناوری اطلاعات و فضای آنلاین نیست و ممکن است به شیوه‌های خلاقانه دیگری نیز پیاده‌سازی شود. مثلا تولید اسکناس پلیمری که قابلیت شست‌وشو دارد یک فعالیت در حوزه فناوری مالی محسوب می‌شود.

زمینه‌های فعالیت فین‌تک
به طور کلی فین‌تک می‌تواند هم مستقیما با کاربران نهایی در ارتباط باشد و هم می‌تواند به کسب و کارها خدمات ارائه کند. کسب و کارهایی که می‌خواهند هزینه‌های مالی خود را پایین نگه دارند و سرعت عمل خود را افزایش دهند به سراغ فین‌تک می‌روند. همچنن کاربران با بهره‌گیری از خدمات فین‌تک می‌توانند در زمان خود صرفه‌جویی کنند. خدمات فین‌تک بسیار گسترده است و حتی زمانی که شما برای یافتن خانه‌ای با بهترین قیمت در اینترنت سرچ می‌کنید به نوعی از خدمات فین‌تک بهره می برید.

چرا فین‌تک مهم است؟
در سال‌های اخیر فراگیری و دسترس‌پذیری تکنولوژی‌های جدید رفتار کاربران را تحت تاثیر قرار داده است. امروزه گوشی‌های هوشمند به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی انسان‌ها تبدیل شده‌اند و آن‌ها ترجیح می‌دهند تمام کارهای خود را به کمک گوشی هوشمند و با چند حرکت ساده انجام دهند. به لطف به وجود آمدن چنین شرایطی، شانس موفقیت خدماتی که روی گوشی‌های هوشمند ارائه می‌شوند بسیار زیاد است.
خدمات بانکی با تکیه بر تکنولوژی‌ها می‌تواند بسیار بهره‌ورتر باشد. تصور کنید یک عملیات بانکی را که در صورت مراجعه به شعبه یکی از بانک‌ها دست کم یک ساعت از زمان شما را می‌گیرد، بتوانید به راحتی با گوشی هوشمند خود و در مدت زمانی که انتظار آمدن اتوبوس را می‌کشید انجام دهید. این سرعت بالا در ارائه خدمات نه تنها برای کاربران که برای ارائه دهندگان خدمات نیز بسیار با اهمیت است. صنعت خدمات مالی پتانسیل بسیار زیادی برای بهر‌ه‌گیری از هوش‌مصنوعی و بیگ‌دیتا دارد. شرکت‌های فین‌‌تک از این پتانسیل‌ها بهره می‌برند و با جمع‌آوری اطلاعات حجیم و تحلیل و پردازش آن‌ها بهره‌وری خدمات مالی را افزایش می‌دهند. این شرکت‌ها با خدمات خود سعی می‌کنند تا تجربه کاربر از خدمات مالی را تغییر دهند.

Source: investopedia

شرایط دریافت اینترنت vdsl

فناوری VDSL چیست و با ADSL چه تفاوتی دارد؟

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در روزهای گذشته خبر داد که وزارت ارتباطات با ارتقای سرویس ADSL کاربران به VDSL قصد دارد سرعت اینترنت آنها را ۴ برابر بیشتر کند. این طرح در حال حاضر از دو شهر قم و تهران آغاز شده و به مرور در شهرهای دیگر هم انجام می‌شود، خصوصا مناطقی که سرعت اینترنت نسل ۴ در آنها از متوسط کشور پایین‌تر باشد.

در تاریخ ۱۶ فروردین، جهرمی اعلام کرد «با همکاری خوب استاندار و شهردار شهر قم، فرآیند نصب تجهیزات با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و با سرعت خوب در حال انجام است. حدودا ۳۰.۰۰۰ مشترک مخابرات ایران و شاتل از امروز فعال می‌شوند.» وزیر ارتباطات در ۱۳ فروردین و در پاسخ به سوال اعتراض آمیز یکی از کاربران بابت سرعت پایین اینترنت گفته بود در دوران فاصله‌گذاری اجتماعی، مصرف اینترنت ۲.۵ برابر ماه اسفند افزایش یافت و همین مسئله باعث شد بسیاری‌ها از سرعت کم و کیفیت سینوسی اینترنت شاکی شوند. او افزود از ۹ فروردین، نصب ۸۰۰.۰۰۰ پورت VDSL در تهران آغاز شده و در عرض یک ماه به اتمام می‌رسد.

اما این تغییرات سوالات مختلفی را برای کاربران ایجاد می‌کند. اینکه برای بهره‌مند شدن از سرویس جدید باید تغییری در سیم کشی منزل ایجاد کنیم؟ آیا باید مودم جدید بخریم؟ با ارتقا به VDSL سرعت اینترنت ما چه تغییری می‌کند؟

تفاوت اینترنت ADSL و VDSL


بدیهی‌ترین نکته در رابطه با تفاوت اینترنت ADSL (شکل اختصاری عبارت Asymmetric Digital Subscriber Line) و VDSL (شکل اختصاری عبارت Very-high Speed Digital Subscriber Line)، سرعت بالاتر VDSL است! اما تا چه حد؟ وقتی عبارت «سرعت VDSL» را در اینترنت جست‌و‌جو کنید با مقادیر مختلفی روبرو خواهید شد. اما خب اختلاف فاحشی بین آن‌ها وجود ندارد. به طور کلی VDSL به سه شکل عرضه می‌شود. VDSL2، VDSL و VDSL2-Vplus که خب دو مورد آخر هنوز به کشور ما وارد نشده و فعلا با VDSL سروکار داریم که روی سیم‌های مسی با ظرفیت انتقال فرکانس ۲۵-۱۲ کیلوهرتز قرار می‌گیرند و سرعت دانلود آن به گفته آذری جهرمی حداکثر به ۷۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد. سرعت آپلود آن نیز چیزی در حدود ۱۰ برابر اینترنت ADSL است و تا ۱۶ مگابیت بر ثانیه افزایش پیدا می‌کند که البته برای بهره‌مندی از تمام پتانسیل آن باید فاصله نزدیکی با مرکز مخابرات داشته باشید.

فاصله از مرکز مخابرات


نکته دیگر اما فاصله‌ای است که کاربر باید از مرکز مخابرات داشته باشد. در ADSL، کیفیت سیم‌، گنجایش بستر خطی و در نهایت فاصله تا مرکز مخابرات عواملی تاثیرگذار در سرعت اینترنت هستند. چون ADSL محدوده بیشتری را پوشش می‌دهد، معمولا اکثر افراد اگر از بستر خطی مناسب و کابل‌کشی با کیفیت درون منزل بهره‌مند باشند، مشکل خاصی از بابت سرعت نخواهند داشت.

برای VDSL اما که روی همان بستر مسی قرار می‌گیرد و نیاز به کابل کشی اضافه هم از جانب کاربر ندارد، فاصله تا نزدیک‌ترین مرکز مخابراتی عامل بسیار مهمی است. مثلا کاربران برای بهره‌مندی از VDSL باید کمتر از ۱ کیلومتر با مخابرات فاصله داشته باشند و این مقدار برای VDSL-Vplus بسیار کمتر است و حدودا به ۳۰۰ متر می‌رسد. در اینجا با دو اصطلاح مواجه هستیم؛ Downstream و Upstream که به ترتیب یعنی کسانی که فاصله نزدیک‌تری به مخابرات دارند و کسانی که در فواصل دورتر هستند.

از نظر قدرت سیگنال هر دو برابرند اما وقتی در مورد کیفیت صحبت می‌کنیم، کاهش فاصله می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. البته به خاطر داشته باشید که در VDSL نیز مواردی چون کیفیت سیم و کابل کشی تاثیر بسزایی روی سرعت و کیفیت اینترنت دارد. همچنین اگر فاصله دوری تا مرکز مخابرات دارید، باید بدانید اینترنت ADSL، ADSL2 و +ADSL2 برایتان بهتر و مناسب‌تر از VDSL خواهد بود!

آیا نیازی به کابل کشی مجدد داریم؟


برای بهره‌مندی از VDSL،‌ کاربر نیازی به کابل کشی‌ ندارد چون می‌توان روی همان بستر مسی از آن استفاده کرد. به عبارتی VDSL از تمام پتانسیل خطوط تلفن استفاده کرده و این کار را به شکل بهینه‌تری به نسبت ADSL انحام می‌دهد. به همین دلیل سرعت آن بیشتر است. اما اگر نیازی هم به کابل‌ کشی خارج از منزل باشد، مخابرات موظف است آن را به صورت رایگان انجام دهد. مگر اینکه شخصی از شرایط سیم کشی درون منزل رضایت نداشته باشد و در این صورت باید خود اقدام به تعویض آن کند. تنها هزینه‌ای که کاربر باید متقبل شود، برای خرید مودم مخصوص VDSL است. چون حتی تعرفه‌های VDSL نیز فرق خاصی با تعرفه‌های ADSL ندارد!

تفاوت مودم ADSL و VDSL


تفاوت اینترنت ADSL و VDSL به نوع مودمی که استفاده می‌کنید نیز بستگی دارد. شما نمی‌توانید با همان مودم قدیمی خود که از ADSL و +ADSL2 پشتیبانی می‌کند، از تمام پتانسیل VDSL نیز بهره‌مند شوید. طبق قیمت کنونی، حداقل باید ۴۰۰.۰۰۰ تومان برای خرید یک مودم معمولی با قابلیت پشتیبانی از VDSL هزینه کنید و این مقدار برای خرید مودم‌های بهتر و پیشرفته‌تر قطعا بیشتر می‌شود.

البته اگر تمایل دارید هزینه بیشتری برای خرید مودم نپردازید، می‌توانید با همان مودم قدیمی هم، بخشی از سرعت بالای VDSL را تجربه کنید. اینطور که به نظر می‌رسد، با مودم غیر VDSL می‌توان تا ۲۰ مگابیت سرعت را تجربه کرد که البته همین هم بیشتر از ۱۶ مگابیت بر ثانیه‌ای است که در ADSL ارائه می‌شود.

بنابراین باید گفت تبدیل ADSL به VDSL در بدترین حالت، هزینه مودم را روی دست شما می‌گذارد. برخلاف انتظارات، به نظر می‌رسد قرار نیست تعرفه‌های این سرویس گران‌تر از ADSL باشد و این نکته بسیار خوبی است اما باید دید سرویس‌دهنده‌های متفاوت چه سیاستی را در قبال حجم و قیمت مربوط به آن ارائه می‌دهند. فعلا این سرویس در استان قم و تهران در دسترس کاربران قرار گرفته و باید دید به مرور زمان و در شهرهایی که کاربران از سرعت بالایی برخوردار نیستند و در عین حال فاصله زیادی هم با مخابرات دارند، وزیر اطلاعات چه تدابیری می‌اندیشد.

ارتقای موقت پهنای باند ADSL تا ۱۶ مگابیت بر ثانیه


آن دسته از کاربرانی هم که فعلا نمی‌توانند از VDSL بهره ببرند، می‌توانند تا پایان اردیبهشت، به صورت رایگان از یک مزیت خوب بهره‌مند شوند. به گفته آذری جهرمی، او در تلاش است تا سرویس‌دهنده‌های اینترنت خانگی پهنای باند سرویس ADSL را تا ۱۶ مگابیت آزاد کنند. خوشبختانه هیچ هزینه‌ای در این صورت پرداخت نخواهد شد اما تمام قوانین قبلی از جمله مصرف منصفانه و حجمی که مطابق با هر سرویس در دسترس بود به همان صورت باقی می‌ماند. برای مثال کاربری که از سرعت ۸ مگابیت بر ثانیه با تمام قوانین مربوط به همان سرعت بهره می‌برد، اکنون صرفا می‌تواند سرعت بیشتری را تجربه کند و نه حجم بیشتری!

البته برای بهره‌مند شدن از این قابلیت، ظرفیت بستر خط، کیفیت کابل‌ کشی، نویزگیر و مواردی از این دست تاثیر بسیار زیادی دارد. برای مثال کاربران شاید بتوانند از نظر تئوری از پهنای باند ۱۶ مگابیت بر ثانیه بهره ببرند اما اگر بستر خطی مناسبی نداشته باشند، شاید در عمل سرعت اینترنت آن‌ها از ۸ مگابیت بر ثانیه بالاتر نرود!

با این اوصاف باید منتظر ماند و دید در آینده چه پیش خواهد آمد. چون در شهرها که تراکم خانه‌ها بیشتر است، شاید بتوان در نزدیکی مخابرات منازل زیادی را تحت پوشش قرار داد اما این موضوع زمانی که فاصله‌ها بیشتر می‌شود به یک مشکل اساسی تبدیل می‌شود.

Source : DigiKala/mag

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در نبرد با ویروس کرونا چه نقشی دارد؟

در روز ۳۱ دسامبر، یک شرکت مستقر در تورنتو به نام BlueDot که از هوش مصنوعی برای ردیابی گسترش بیماری‌های عفونی استفاده می‌کند، به مشتریان خود در مورد مجموعه‌ای از موارد غیرمعمول ذات‌الریه در ووهان چین هشدار داد.۹ روز بعد، سازمان بهداشت جهانی کشف یک ویروس کرونا جدید در ووهان چین که بعدا برای این بیماری نام کووید ۱۹ انتخاب شد، تایید کرد.

حالا، ویروس کرونا به 200 کشور راه پیدا کرده و بیش از 103 هزار نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند و در بیشتر کشورها تعطیلی گسترده‌ای در جریان است. و در حال حاضر، بهترین راهکار برای مهار گسترش ویروس، بهبود بهداشت فردی و اعمال فاصله‌گذاری اجتماعی است.

در این میان، سیاستمداران، دانشمندان و محققان برای یافتن راه‌های سیستماتیک برای مبارزه با این ویروس و مراقبت از بیماران، دست به دست هم داده‌اند. هوش مصنوعی هم در این نبرد با ویروس کرونا وارد عمل شده که تا جای ممکن انجام وظیفه کند.

ردیابی گسترش ویروس کرونا

ردیابی کرونا

شرکت BlueDot برای ردیابی شیوع بیماری‌های عفونی در سرتاسر جهان از ترکیب هوش مصنوعی و تخصص انسانی استفاده می‌کند. الگوریتم‌های این شرکت، داده‌های موردنظر را از گزارش‌های خبری، اظهارات سازمان‌های بهداشتی، پروازهای تجاری و گزارش‌های مربوط به بهداشت دام جمع‌آوری می‌کند.

با استفاده از یادگیری ماشینی و پردازش زبان طبیعی، این شرکت از دریای داده برای پیدا کردن الگوهایی استفاده می‌کند که شاید به آغاز گسترده یک بیماری اشاره داشته باشند. سپس نتایج به دست آمده توسط گروهی از کارشناسان تشکیل شده از پزشکان، دامپزشکان و متخصصین حوزه داده بررسی می‌شود تا تصمیم بگیرند کدامیک از این سیگنال‌ها نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. گزارش نهایی به مشتریان این شرکت مانند دولت‌ها و کمپانی‌های مختلف ارسال می‌شود.

علاوه بر تشخیص نقاط آلوده، هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های مربوط به پروازها و الگوهای حرکتی می‌تواند روند گسترش بیماری‌های عفونی و مسری را پیش‌بینی کند. این ویروس بعد از اینکه در ووهان چین ظاهر شد، شرکت BlueDot توانست به‌طور موفقیت‌آمیزی تعدادی از شهرهای بعدی که ویروس در آن‌ها گسترش پیدا می‌کند را پیش‌بینی کند.

کرونا ویروس

در شرایط عادی، BlueDot پلتفرم خود را به‌عنوان یک برنامه تجاری در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. اما این روزها، این شرکت به دولت‌ها در پیگیری گسترش ویروس کرونا کمک می‌رساند. در آینده، فناوری‌های هوش مصنوعی مانند BlueDot می‌توانند به‌عنوان سیستم‌های هشدار اولیه برای کمک به دولت‌ها در زمینه‌ی تشخیص بسیار سریع بیماری‌های همه‌گیر انجام وظیفه کنند.

دکتر کامران خان، پزشک بیماری‌های عفونی و مدیرعامل BlueDot در این زمینه می‌گوید: «ما در حال حاضر در قلمرو ناشناخته‌ای هستیم زیرا یک ویروس میکروسکوپی کل سیاره ما را مختل کرده است. بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ نیاز به پیاده‌سازی سیستم‌هایی که به طور فعال مدیریت ریسک بیماری‌های عفونی را بر عهده بگیرند، نشان داده است. با افزایش آمادگی می‌توانیم این تهدیدات را پشت سر بگذاریم تا جهانی سالم‌تر، امن‌تر و مرفه‌تر ایجاد کنیم»

تشخیص عفونت کووید ۱۹ در تصاویر پزشکی

بسیاری از کشورها همچنان با مشکل کمبود کیت‌های تشخیص ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند و به همین خاطر از همان ابتدا دانشمندان و محققان به فکر راه‌های جایگزین برای تشخیص این بیماری افتادند. یک راهکار، بررسی‌های عکس‌های گرفته شده از قفسه سینه با اشعه ایکس و سی‌تی اسکن انجام شده است که در بیمارستان‌ها با سرعت زیادی انجام می‌شوند.

چالش بهره‌گیری از عکس‌های قفسه سینه این است که به راحتی نمی‌توان تفاوت‌های بین بیماری کووید ۱۹ و دیگر عفونت‌های ریوی مانند آنفولانزا را تشخیص داد. کالج رادیولوژی آمریکا در ماه مارس بیانیه‌ای صادر کرد که در آن در مورد استفاده از سی‌تی اسکن قفسه سینه و رادیوگرافی به‌عنوان اولین تست مربوط به این ویروس هشدار داده شده است.

این رویکرد مورد تایید مرکز کنترل و پیشگیری آمریکا هم قرار گرفته است. این سازمان اعلام کرده: «با توجه به تنوع در یافته‌های تصویربرداری از قفسه سینه، رادیوگرافی یا سی‌تی اسکن به تنهایی برای تشخیص کووید ۱۹ توصیه نمی‌شود.»

اما محققان هوش مصنوعی امیدوارند که تکنولوژی بینایی کامپیوتری می‌توانند در این زمینه بسیار دقیق‌تر از چشم انسان عمل کنند. در همین زمینه، چندین شرکت وارد عمل شده‌اند و سیستم‌های هوش مصنوعی برای تشخیص ویروس کرونا بر مبنای رادیو گرافی و سی‌تی اسکن ارائه داده‌اند. یکی از تلاش‌های اخیر، COVID-Net نام دارد که یک سیستم یادگیری عمیق متن‌باز است و توسط نهاد DarwinAI و دانشگاه واترلو ایجاد شده است.

الکس وانگ، دانشمند ارشد شاغل در نهاد DarwinAI می‌گوید که تفاوت‌های ظریفی بین کووید ۱۹ و دیگر عفونت‌های ریوی وجود دارد که رادیولوژیست‌ها ممکن است هنگام بررسی رادیوگرافی قفسه سینه متوجه آن‌ها نشوند. او اظهار امیدواری کرده: «امید ما در رابطه با پروژه COVID-Net این است که بتوانیم از هوش مصنوعی (مشخصا یادگیری عمیق) برای انتخاب شاخص‌های بصری ظریف برای تمایز بهتر بین کووید ۱۹ و دیگر عفونت‌های ریوی استفاده کنیم.»

الگوریتم‌های یادگیری عمیق به ویژه در پیدا کردن جزییات کوچک در داده‌های بصری عملکرد خوبی دارند که شاید چشم‌های غیر مسلح نتوانند تعدادی از این جزییات را تشخیص بدهند. برای پروژه COVID-Net، از پایگاه داده COVIDx استفاده شده که شامل ۱۶۷۵۶ رادیوگرافی از قفسه سینه نه‌تنها بیماران کووید ۱۹ بلکه بیماران مبتلا به دیگر عفونت‌های ریوی است. تنوع داده‌ها به مدل یادگیری عمیق اجازه می‌دهد که ویژگی‌های هرکدام از بیماری‌ها را در رادیوگرافی‌ها شناسایی کند.

آقای وانگ می‌گوید اگرچه این مدل به طور کامل آمده نشده، اما نتایج اولیه در زمینه‌ی تمایز بین کووید ۱۹ و سایر عفونت‌ها بسیار امیدوارکننده است و این مدل با دسترسی به داده‌های بیشتر، بهبود پیدا می‌کند. با این وجود، وانگ تاکید می‌کند که طبق توصیه نهادهای پزشکی آمریکا، سی‌تی اسکن و رادیوگرافی قفسه سینه باید به‌عنوان غربالگری مکمل در نظر گرفته شود. در مناطقی که کیت‌های تشخیص در دسترس نیستند یا کم هستند، می‌توان از این روش برای بخشی از روند تشخیص بهره برد.

در حال حاضر، بار زیادی بر دوش رادیولوژیست‌ها قرار دارد و روزانه باید چندین مورد را برای تشخیص عفونت کووید ۱۹ بررسی کنند. آقای وانگ می‌گوید که امیدوار است به زودی هوش مصنوعی به اندازه‌ای از دقت برسد که این فشار را بر متخصصین کاهش دهد و در ضمن برای تشخیص بهتر هم مثمر ثمر واقع شود.

Source: PC Mag

طرح ترافیک 99

همه چیز در مورد طرح ترافیک سال 1399

طرح ترافیک در سال جدید نسبت به سال ۱۳۹۸ تغییراتی کرده و این موضوع سوالات بسیاری برای شهروندان پدید آورده است. بسیاری از رانندگان در طول روز وارد محدوده طرح ترافیک تهران می شوند و محل زندگی تعداد زیادی از شهروندان هم در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. در این مطلب قصد داریم به بررسی کامل جزئیات طرح ترافیک سال ۱۳۹۹ بپردازیم و پاسخ سوالات متداول در زمینه‌ی ساعت طرح ترافیک، خرید طرح ترافیک و دیگر نکات مربوط به سامانه طرح ترافیک را بدهیم.

ساعت طرح ترافیک در سال ۹۹ به چه صورت خواهد بود؟


بنابر گفته‌های عمار سعیدیان فر، مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران، به دلیل شیروع کرونا، این طرح از ساعت ۸ صبح الی ۱۷ بعدازظهر اجرایی خواهد شد. اما در شرایط معمول، ساعت اجرای طرح ترافیک در شش ماهه نخست سال ۹۹ از ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۹ عصر تعیین شده است.همچنین مقرر شده است که در پی شیوع کرونا، طرح ترافیک ۹۹ قرار است از تاریخ ۲۰ فرودین ماه اجرایی شود.

آیا محدوده طرح ترافیک تغییر کرده است؟


طبق اظهارات سعیدیان‌فر طرح ترافیک جدید تنها از نظر قیمت و اجرا تغییر کرده است و از لحاظ ماهیت و محدوده هیچ تفاوتی با طرح ترافیک ۹۸ ندارد.

نرخ طرح ترافیک ۹۹ چقدر خواهد بود؟


بنابر گفته‌های سعیدیان‌فر، این نرخ با توجه به عواملی همچون معاینه فنی خودرو، زمان تردد و ورود و خروج به محدوده متغیر خواهد بود. اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد، بعد از ساعت ۱۰ وارد طرح و قبل از ساعت ۱۶ از آن خارج شود، هزینه پرداختی این خودرو برای هر روز ۱۶۴ هزار و ۶۴۰ ریال خواهد بود و نرخ پرداخت به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا ۸۲ هزار و ۳۲۰ ریال در نظر گرفته می‌شود.

در حالت دوم که خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد، قبل از ساعت ۱۰ وارد طرح و قبل از ساعت ۱۶ از آن خارج شود، به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک ۲۳۵ هزار و ۲۰۰ ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا ۱۱۷ هزار و ۶۰۰ ریال از او مطالبه خواهد شد.

در صورتی که ورود قبل از ساعت ۱۰ و خروج بعد از ساعت ۱۶ باشد با معاینه فنی برتر نرخ طرح در محدوده حلقه اول ۳۵۲ هزار و ۸۰۰ و در محدوده کنترل آلودگی هوا ۱۷۶ هزار و ۴۰۰ ریال است که اگر خودرو فاقد معاینه فنی برتر باشد این میزان در محدوده حلقه اول ۵۰۴ هزار ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا ۲۵۲ هزار ریال است. همچنین اگر ورود بعد از ساعت ۱۰ و خروج بعد از ساعت ۱۶ باشد با معاینه فنی برتر در محدوده طرح ترافیک عوارض ۲۳۵ هزار و ۲۰۰ ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا ۱۱۷ هزار و ۶۰۰ ریال خواهد بود که در همین شرایط با خودروی فاقد معاینه فنی برتر ۲۳۶ هزار ریال در حلقه اول و ۱۶۸ هزار ریال در حلقه دوم عوارض لحاظ می‌شود.

اما اگر وسیله نقلیه فقط یکبار در طول روز به محدوده طرح وارد یا از آن خارج شود، هزینه این خودرو به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

اگر تردد قبل از ساعت ۱۰ صورت گرفته و خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد، در محدوده حلقه اول عوارض ۲۳۵ هزار و ۲۰۰ ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا ۱۱۷ هزار و ۶۰۰ ریال برای وی هزینه محاسبه خواهد شد. در صورتی که خودرو فاقد معاینه فنی برتر باشد، این هزینه برای خودرو ۲۳۶ هزار ریال در حلقه اول و ۱۶۸ هزار ریال در حلقه دوم یا محدوده کنترل آلودگی هوا تعیین می‌شود.

اگر تردد خودرو در فاصله ساعات ۱۰ الی ۱۶ صورت گرفته باشد، برای خودرو دارای معاینه فنی برتر ۱۶۴ هزار و ۶۴۰ ریال و در محدوده حلقه اول ۸۲ هزار و ۳۲۰ ریال عوارض محاسبه خواهد شد. خودروهای فاقد معاینه فنی برتر نیز ملزم به پرداخت ۲۳۵ هزار و ۲۰۰ ریال در حلقه اول و ۱۱۷ هزار و ۶۰۰ ریال در حلقه دوم طرح خواهد بود.

در حالت سوم نیز که تردد پس از ساعت ۱۶ صورت می‌گیرد، از خودرو دارای معاینه فنی برتر در حلقه اول ۲۳۵ هزار و ۲۰۰ و در حلقه دوم ۱۱۷ هزار و ۶۰۰ ریال اخذ خواهد شد و اگر خودرویی فاقد معاینه فنی برتر باشد، ۳۳۶ هزار ریال در محدوده حلقه اول و ۱۶۸ هزار ریال در محدوده کنترل آلودگی هوا خواهد پرداخت.

طرح ترافیک 99
طرح ترافیک 99

آیا طرح ترافیک ۹۹ در روزهای پنجشنبه اجرا خواهد شد؟


به گفته سعیدیان‌فر، طرح ترافیک در تمامی روزهای هفته به جز پنجشنبه‌ها و تعطیلات رسمی اجرا خواهد شد. طرح کنترل آلودگی هوا نیز در روزهای پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳ اجرا خواهد شد و تنها در تعطیلات رسمی اجرای آن متوقف می‌شود. البته این ساعت برای زمان عادی است و در وضعیت فعلی و با شیوع کرونا، این زمان دچار تغییر شده است.

تخفیف دارا بودن معاینه فنی برتر برای مالکان خودروها به صورت کلی چقدر خواهد بود؟


به گفته سعیدیان‌فر، مالکان خودروهایی که دارای معاینه فنی برتر باشند، از تخفیف ۳۰ درصدی برخوردار خواهند شد. البته نرخ تعرفه طرح نیز برای آن‌ها افزایش یافته است. افرادی که خودرو آن‌ها معاینه فنی برتر داشته باشد، ۱۳.۵ درصد و افرادی که خودرو آن‌ها معاینه فنی عادی داشته باشد ۲۱ درصد افزایش تعرفه طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا نسبت به سال ۹۸ را تجربه خواهند کرد.

بیست روز تردد رایگان و لزوم رزرو طرح پس از آن


برای خودروهای پلاک تهران ۲۰ روز و برای پلاک‌های شهرستان ۱۵ روز تردد رایگان در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا تهران در نظر گرفته شده است. رانندگانی که ۲۰ روز تردد رایگان خود در این محدوده را مصرف نکرده‌اند، نیازی به رزرو طرح ندارند اما پس از آن برای ورود به محدوده طرح ملزم به رزرو از طریق سامانه my.tehran.ir خواهند بود.

اگر طرح رزرو شده بلااستفاده بماند، جریمه خواهید شد!


رانندگان می‌بایست در صورت رزرو طرح حتما از آن استفاده نمایند در غیر اینصورت متحمل جریمه خواهند شد. برای جلوگیری از خسارات مالی، راننده تا ساعت شش صبح روز رزرو طرح وقت دارد آن را لغو کند وگرنه ملزم به پرداخت ۵۶۰۰ تومان از سهمیه روزانه خود به عنوان جریمه خواهد بود.

حداقل موجودی حساب هر شهروند برای رزرو طرح ترافیک چقدر باید باشد؟


حداقل موجودی برای رزرو روزانه طرح ترافیک ۵۰ هزار و ۴۰۰ تومان و برای رزرو در محدوده آلودگی هوا ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. با توجه به این که ارقام تعرفه طرح ترافیک ۹۹ با توجه به ساعات تردد و داشتن معاینه فنی برتر یا فقدان آن متفاوت است، مابقی رقم پرداختی به حساب شهروندان عودت داده خواهد شد.

درآمد شهرداری از محل رزرو طرح چقدر خواهد بود؟


به گفته سعیدیان‌فر در حال حاضر به علت شیوع بیماری کرونا، بسیاری از رفتارهای ترافیکی شهروندان دچار تحولات ناخواسته شده و بنابراین پیش‌بینی میزان درآمد شهرداری از این طرح امکان ناپذیر است.

ورود غیرمجاز به محدوده طرح شامل جریمه خواهد بود


اگر راننده‌ای به صورت غیرمجاز وارد طرح ترافیک یا طرح کاهش آلودگی هوا شود، علاوه بر ملزم شدن به پرداخت عوارض، می‌بایست جریمه پلیس را نیز پرداخت نماید و موظف به پرداخت هر دو مبلغ خواهد بود.

طرح ترافیک ۹۹ قابلیت رزرو سالیانه ندارد


امکان رزرو سالیانه برای طرح ترافیک ۱۳۹۹ در نظر گرفته نشده و نهایتا می‌توان هر هفته برای رزرو طرح اقدام نمود. مالکان خودروها می‌توانند از ساعت ۱۲ چهارشنبه هر هفته، عملیات رزرو را برای هفته آینده انجام دهند.

خروج از طرح هم مستلزم پرداخت هزینه خواهد بود


افرادی که قصد خروج از محدوده طرح را دارند نیز ملزم به پرداخت هزینه مطابق جدول اعلام شده شهرداری خواهند بود، چرا که آن‌ها یکبار تردد در این محدوده را ثبت کرده‌اند.

کیف پول شهروندی را شارژ کنید، تخفیف طرح ترافیک بگیرید


شهروندانی که با شارژ کیف پول قصد پرداخت هزینه طرح ترافیک را داشته باشند، از بیست درصد تخفیف در محاسبه عوارض بهره‌مند خواهند شد. البته باید توجه کرد که این تخفیف شامل فرصت یک ماهه برای پرداخت عوارض و دریافت تخفیف نمی‌شود.

Source : DigiKala/Mag

مرسدس بنز هیبریدی

مرسدس بنز به ساخت خودروهای پلاگین هیبریدی روی می‌آورد

قوانین سختگیرانه محیط زیستی اتحادیه اروپا صنایع خودروسازی قاره سبز را ملزم به تغییر استراتژی‌های ساخت خودرو کرده است. هنوز تا توسعه کامل خودروهای برقی و گسترش استفاده از این محصولات مسیری طولانی در پیش است و به همین دلیل خودروسازان ترجیح می‌دهند تا از قوای فنی مرکب یعنی پیشرانه‌های پلاگین هیبریدی استفاده کنند. مرسدس بنز نیز که از خودروسازان مشهور آلمانی است، به تازگی از عرضه سه مدل جدید پلاگین هیبریدی خبر داده است.

مطابق اطلاعات رسمی منتشر شده از سوی دایملر، به‌زودی سه خودرو مرسدس بنز GLA ، مرسدس بنز CLA سدان و CLA‌ شوتینگ بریک با قوای فنی پلاگین هیبریدی معرفی خواهند شد. هنوز مشخص نیست که بازار چه واکنشی نسبت به عرضه این خودروها نشان خواهد داد و باید تا زمان ارائه رسمی این خودروها صبر کرد.

هر سه خودرو مرسدس بنز GLA، CLA و شوتینگ بریک CLA براساس پلتفرم مشابهی توسعه یافته‌اند و بنابراین استفاده از سیستم ترکیبی الکتریکی-بنزینی در آن‌ها امکان‌پذیر خواهد بود. احتمال می‌رود هر سه خودرو از پیشرانه‌های مشابهی استفاده کنند و مرسدس بنز زمان کمتری را برای آماده‌سازی و عرضه خودروها صرف کند.

مرسدس پلاگین هیبرید، از ارزان تا گران
مرسدس بنز CLA کوچکترین و اقتصادی‌ترین محصول مرسدس بنز است و ارائه این خودرو با قوای فنی پلاگین هیبریدی می‌تواند به دایملر برای تسلط بر بازار خودروهای ارزان‌قیمت کمک کند. مرسدس بنز CLA پلاگین هیبریدی گزینه خرید برای کسانی است که بودجه زیادی ندارند اما از طرفداران برند مرسدس بنز هستند.

پیش از این نیز نسخه‌های مختلفی از مرسدس AMG GLA A45 با قوای فنی سبز ساخته شده بود. بنز در حال گسترش محصولات خود بر مبنای دو پلتفرم GLA‌ و CLA است و سعی دارد تا سطوح مختلف بازار را تحت پوشش قرار دهد. برخی از این محصولات برای مشتریان متمول ساخته شده‌اند و عملکرد فوق‌العاده فنی به همراه امکانات لوکس را در خود جای داده‌اند. نسخه‌های هیبریدی دیگری نیز ساخته شده‌اند که به جای تمرکز بر قدرت و سرعت، به دنبال ارائه راندمان مقرون به صرفه هستند.

افزایش خودروهای پلاگین هیبریدی در سبد محصولات مرسدس بنز نشان دهنده جدی بودن عزم این شرکت خودروسازی برای سلطه بر بازار خودروهای برقی و هیبریدی است. مدتی پیش این شرکت مدل مفهومی شاسی بلند الکتریکی مرسدس بنز EQ‌ را رونمایی کرد که با واکنش مثبت هواداران بنز روبرو بود. مرسدس قصد دارد تا تولید محصولات پلاگین هیبریدی و الکتریکی را افزایش دهد، با این وجود واکنش بازار نامشخص است و معلوم نیست آیا مشتریان از شاسی‌بلندهای لوکس الکتریکی یا سدان‌های پلاگین هیبریدی اقتصادی این برند استقبال می‌کنند یا خیر. رقبای مرسدس بنز نیز فعالیت‌های این شرکت را به دقت زیر نظر دارند.

Source: Motor1

انواع دور کاری در زمان کرونا

۸ راه برای بهبود بهره‌وری در دورکاری در منزل

ویروس همه‌گیر کرونا؛ مبحث داغ این روزها که مردم کشورهای زیادی را مشغول به خود کرده است. در زمان نگارش این مطلب، بیش از ۸۰ هزار نفر در سراسر دنیا ویروس کرونا گرفته‌اند و بیش از ۲۹۰۰ نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند. در این بین که متاسفانه این ویروس در کشور ما هم فراگیر شده، عده‌ای خود را در خانه قرنطینه کرده‌اند اما این قرنطینه کردن به این معنی نیست که باید دست از کار خود بکشند! بسیاری که کارشان به صورت آنلاین هم می‌تواند انجام شوند، سراغ دورکاری رفته‌اند و حتی بسیاری شرکت‌ها هم کارمندان خود را تشویق کرده‌اند تا کارها را در منزل پیگیری کنند. در این پست قصد داریم چند نکته برای دورکاری در منزل را بگوییم تا بهتر بتوانید وقت و کارهای خود را مدیریت کنید و همزمان، از ویروس کرونا هم در امان بمانید.

۱- کار در ساعات همیشگی
یک نکته که در دورکاری در منزل وجود دارد، این است که شما یک فریلنسر نشده‌اید! فریلنسرها معمولا باید زمان‌بندی اختصاصی برای خود مشخص کنند تا به پروژه‌های خود برسند اما اگر شما و شرکتی که در آن کار می‌کنید، کار در منزل را برای برهه زمانی کنونی در نظر گرفته‌اید، بهتر است در همان ساعاتی که هر روز سر کار بودید، در خانه هم کار کنید. برای لطمه نخوردن به کارهایتان، توصیه می‌کنیم از همان ساعتی که همیشه به سر کار می‌رفتید، بیدار شوید و شروع، و تا ساعتی که معمولا از دفتر کار خود خارج می‌شدید، کار کنید.

۲- در ساعات کاری آنلاین و گوش به‌زنگ باشید
در طول ساعات کاری خود باید سعی کنید همیشه برای صحبت با همکاران یا مشتریان خود، آماده باشید. اگرچه دیگر خبری از جلسه‌های حضوری نیست اما شاید لازم باشد جلسه‌ای با همکاران خود در اسکایپ داشته باشید! یا اینکه لازم باشد تلفن مشتریان خود را جواب دهید. چون در منزل کار می‌کنید، به این معنی نیست که قرار است در ساعات کاری به مسائل دیگر مشغول باشید؛ بلکه در عوض باید گوش به‌زنگ باشید تا از چیزی عقب نیفتید.

۳- اگر لازم است، محیط کار در منزل خود را بهینه کنید!
اگر شما هم یک بار کار از منزل را امتحان کرده باشید، حتما برایتان پیش آمده که روزهایی اصلا حوصله کار کردن ندارید. یا در محیط منزل آنقدر حواس‌پرتی برای شما وجود دارد که نمی‌توانید روی وظایف کاری خود تمرکز کنید. در همین راستا، پیشنهاد می‌کنیم یک جور میز کار برای خودتان در منزل بسازید که از هرگونه حواس‌پرتی به دور باشد. حتی اگر لازم است میزتان را جابه‌جا کنید، از این کار دریغ نکنید؛ نباید اجازه دهید موارد کم اهمیت، جلوی تمرکز شما را بگیرد.

۴- پلی‌لیست بهره‌وری خود را پیدا کنید!
کار کردن در محیطی ساکت می‌تواند خسته کننده باشد؛ مخصوصا اگر در پیژامه خود نشسته باشید! برای همین توصیه می‌کنیم یک پلی‌لیست از آهنگ‌هایی که می‌توانند به بالارفتن بهره‌وری شما کمک کنند انتخاب کنید و در طول کار، پخش کنید. قطعا هرکس سلیقه مخصوص به خودش را دارد اما اگر از من می‌پرسید، سراغ موسیقی‌های بی‌کلام بروید (اگر هانس زیمر هم باشد که دیگر چه بهتر).

۵- از قصد با همکاران خود مکالمه داشته باشد
اگر ارتباط خود را به کل با همکاران قطع کنید و با آن‌ها صحبت نکنید، احتمالا در حین کار کردن هم تمرکز خود را از دست می‌دهید. سعی کنید یک گروه با همکاران خود بسازید و آن‌جا با یکدیگر مکالمه کنید و حتی در مورد کار هم صحبت کنید. این موضوع باعث می‌شود تمرکز بیشتری روی کارهای خود داشته باشید.

۶- برنامه‌ریزی برای کارهای روزمره خود را فراموش نکنید
با برنامه‌ریزی و مشخص کردن ساعت به ساعت برای انجام هر کدام از وظایف‌تان، بهتر می‌توانید سراغ آن‌ها بروید. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن‌های ToDo List استفاده کنید. یک اپلیکیشن رایگان در این زمینه، Google Task است که هم برای اندروید و هم iOS قابل دانلود است. اپلیکیشن‌های پولی با امکانات بیشتر هم برای اینکار وجود دارند. اگر هم می‌خواهید سنتی عمل کنید، می‌توانید از کاغذ‌های استیکر استفاده کنید تا لیست وظایف روزانه را یادداشت و سپس سراغ آن‌ها بروید.

۷- وقت‌های استراحت هم برای خود در نظر بگیرید
وقتی حضور فیزیکی همکارانتان نباشد، شما هم راحت‌تر می‌توانید برای مدت طولانی روی صندلی خود بنشینید که این مورد اصلا برای سلامتی شما خوب نیست! بنابراین بهتر است هر چند دقیقه به خود و بدنتان استراحت بدهید. برای این کار می‌توانید چند دقیقه در خانه راه بروید، برای خودتان قهوه یا چای درست کنید و سپس به کار باز گردید. شاید بتوان گفت یک مزیت کار کردن در خانه این است که وقت‌های استراحت جذاب‌تری می‌توان داشت.

۸- در نهایت؛ با پیژامه کار نکنید!
این مورد آخر شاید کمی خنده‌دار به نظر برسد اما واقعیت این است که کار کردن با پیژامه می‌تواند روی بهره‌وری شما تاثیر منفی بگذارد. اگر لباس‌های رسمی‌تری بپوشید، درواقع به ذهن خود این سیگنال را می‌دهید که «حالا وقت کار کردن است». البته منظور این نیست که با کت و شلوار پشت کامپیوتر بشینید اما همین که لباس کار کردن شما با لباسی که از خواب بیدار می‌شوید فرق داشته باشد، خودش کمک شایانی است به این که حسابی روی کارهای خود تمرکز کنید.

Source: DigiKala/mag

راه های پیشگیری از کرونا

همه چیز در مورد پیدایش، گسترش و پیشگیری از ویروس کرونا

متخصصان سازمان جهانی بهداشت در سرتاسر دنیا به دنبال شناسایی، ردیابی و محدود کردن ویروس جدیدی از خانواده ویروس کرونا هستند که از ماه دسامبر در یکی از شهرهای چین به نام ووهان (Wuhan) پیدا شده است.

تا کنون هزاران نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و افراد زیادی جان خود را از دست داده‌اند. در این بین تعدادی از افراد آلوده به این ویروس درمان شده‌اند. بیشترین میزان فراگیری ویروس در چین مشاهده شده اما موارد بسیار زیادی هم در کشورهای دیگر دیده شده است.

ویروس کرونا از کجا پیدا شد؟
در پایان ماه دسامبر مسؤولان سلامت عمومی چین به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که ویروس جدید و ناشناخته‌ای باعث نوعی بیماری با علائمی شبیه به ذات‌الریه در شهر ووهان شده است. آن‌ها فورا تشخیص دادند که این ویروس از خانواده‌ی ویروس کرونا است و به سرعت در حال تکثیر و راه‌یابی به بیرون از شهر ووهان است.

ویروس کرونا بین تمام حیوانات رایج است و گاهی می‌تواند با تغییر شکل انسان‌ها را هم آلوده کند. تا کنون از ابتدای سال ۲۰۰۰ سه نوع دیگر از ویروس کرونا به انسان‌ها سرایت کرده و باعث شیوع سارس (SARS) در سال ۲۰۰۲ و مرس (MERS) در سال ۲۰۱۲ شده است.

دانشمندان فکر می‌کنند که این ویروس جدید هم از ابتدای ماه دسامبر توانایی انتقال به انسان‌ها را پیدا کرده است. به نظر می‌رسد که ویروس در ابتدا در یک بازارچه‌ی غذاهای دریایی در شهر ووهان پیدا شده و سپس از آنجا به نقاط دیگر پخش شده است. اما یکی از آزمایش‌ها روی بیماری نشان می‌دهد که اولین فردی که به بیماری کرونا مبتلا شده، هیچ ارتباطی با بازارچه نداشته است. محققان هنوز در حال پیگیری منبع اصلی بیماری هستند.

نوع حیوانی که ویروس از آن به انسان منتقل شده نیز همچنان برای محققان روشن نیست. یک تیم تحقیقاتی در چین گزارشی منتشر کردند که طی آن گفته شده بود طبق کدهای ژنتیکی این ویروس ممکن است که بیماری از مار به انسان رسیده شده باشد. البته محققان درباره‌ی صحت این نتیجه‌گیری مطمئن نیستند. آزمایش‌های دیگری که روی ژنتیک ویروس جدید انجام شد نشان داد که توالی ژنتیکی این ویروس ۹۶ درصد با ویروس کرونا در خفاش‌ها یکسان است. ویروس سارس و مرس هر دو از خفاش به انسان منتقل شده‌اند.

آیا ویروس کرونا همان سارس است؟

ویروس جدید هم از چین شروع شده، اما ویروس سارس نیست. از آنجا که این دو ویروس از یک خانواده هستند، شباهت‌هایی با یکدیگر دارند اما کرونا یک ویروس کاملا جدید است. البته نقاط مشترک این دو ویروس می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا با استفاده از تجربیاتی که از گذشته دارند برای متوقف کردن این ویروس بهتر عمل کنند.

آیا ممکن است چین باز هم در مورد ویروس دروغ بگوید؟

زمانی که ویروس سارس شیوع پیدا کرد، مقامات چین سعی کردند حقیقت را از بازرسان سازمان جهانی بهداشت مخفی نگه دارند و اطلاعات ناقصی به آن‌ها بدهند. اما این بار مقامات چین به سرعت سازمان سلامت جهانی را از شیوع ویروس جدید مطلع کردند. همچنین به تیمی از متخصصین حرفه‌ای سازمان جهانی بهداشت اجازه دادند تا برای رفع مشکل جدید با آن‌ها همکاری کنند.

وزیر سلامت و خدمات درمانی آمریکا در کنفرانس خبری ضمن اعلام شفافیت مقامات چین در مورد ویروس کرونا، اعلام کرد: «میزان همکاری مقامات چین نسبت به سال ۲۰۰۳ بسیار بیشتر بوده است».

با وجود این، منتقدین و شهروندان چینی نگران این هستند که مقامات چین تعداد بیماران را کمتر از میزان واقعی اعلام و تعداد مرگ‌ومیر افراد بر اثر ویروس کرونا را با علت ذات‌الریه طبقه‌بندی کنند.

ویروس کرونا تا چه اندازه خطرناک است؟

در حال حاضر هیچ‌کس پاسخ این سوال را نمی‌‌داند.

برای مشخص کردن این که بیماری تا چه حد «خطرناک» است، نیاز به اطلاعاتی هم درباره‌ی وخامت و شدت بیماری و هم درباره‌ی سرعت و سهولت گسترش آن داریم. متخصصان بیماری‌های اپیدمی اغلب از این ابزار برای ارزیابی بیماری‌هایی مانند انواع جدید آنفولانزا و تعیین اقدامات مورد نیاز برای آن‌ها استفاده می‌کنند.

در صورتی که بیماری خیلی شدید نباشد (درصد کمی از افراد را بکشد) اما خیلی مسری باشد، باز هم اثرات مخربی خواهد داشت. اگر ویروسی میلیون‌ها نفر را درگیر کند، حتی اگر درصد کمی از آن‌ها هم بمیرند، تعداد تلفات باز هم زیاد خواهد بود.

محققان هنوز در تلاش هستند که علائم ویروس کرونا را بشناسند که از چیزی شبیه به علائم سرماخوردگی ساده تا علائم بسیار شدید متغییر است. بر اساس اطلاعات حدود ۲۰ درصد از افراد آلوده به ویروس علائم شدید داشته‌اند.

در حال حاضر تلفات این نوع جدید از ویروس کرونا حدود ۲ الی ۳ درصد است که البته با ادامه پیدا کردن شیوع ویروس امکان تغییر این درصد وجود دارد؛ در صورتی که تلفات ویروس سارس چیزی حدود ۱۴ الی ۱۵ درصد بود. اکثر تلفات ویروس کرونا تا کنون افراد پیر بوده‌اند که مشکلات سلامتی دیگری مثل بیماری‌های قلبی، فشار خون و دیابت داشتند. طبق آمار این گروه از افراد بیش از دیگران در خطر مرگ بر اثر بیماری‌هایی مثل آنفولانزا هستند.

سرعت پخش ویروس تا چه اندازه‌ است؟
در حال حاضر هنوز سرعت احتمال انتشار ویروس مشخص نیست. در چین افراد بیمار از ابتدای ماه ژانویه این بیماری را به صورت شخص به شخص به دیگران انتقال می‌داده‌اند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده حداقل برای چهار مرحله یک زنجیره‌ی پایدار از انتقال بیماری بین افراد وجود داشته است؛ یک نفر (احتمالا از طریق حیوان) بیمار می‌شده، ویروس را به شخص دیگری انتقال می‌داده و او هم آن را به شخص دیگری انتقال می‌داده است. موارد گزارش شده در کشورهای دیگر مثل آمریکا، آلمان، ژاپن و ویتنام هم از طریق افراد دیگر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و نه با سفر مستقیم به چین.

شواهد اولیه نشان می‌دهد این ویروس هم همانند سایر انواع ویروس کرونا از طریق تماس نزدیک با افراد آلوده و هنگام عطسه یا سرفه فرد آلوده انتقال پیدا می‌کند.

اما مقامات چین اعلام کرده‌اند مواردی وجود داشته که افراد آلوده به ویروس حتی قبل از این که علائم بیماری را نشان دهند ویروس را به دیگران انتقال داده‌اند. علاوه بر این، نامه‌ای که به ژورنال پزشکی نیوانگلند ارسال شده است موردی در آلمان را توضیح می‌دهد به نظر می‌رسد در آن افرادی که احساس مریضی نمی‌کرده‌اند ویروس را به دیگران انتقال داده‌اند.

طبق تخمین‌های اولیه‌ی محققین سازمان جهانی بهداشت، هر فرد مریض به طور متوسط بین ۱٫۴ تا ۲٫۵ نفر دیگر را آلوده می‌کند. طبق تخمین تیم‌های تحقیقات دیگری هر فرد بیمار به طور میانگین ۲ تا ۳ نفر دیگر را آلوده می‌کند.

چطور می‌توانیم از خودمان در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

بر اساس چیزی که تا این لحظه می‌دانیم، با رعایت نکات بهداشتی پیشگیری از آنفولانزا می‌توانید از خودتان در برابر ویروس کرونا هم محافظت کنید. این نکات شامل شستن دست‌ها، پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه و دور ماندن از افراد بیمار است.

چین چه اقداماتی برای جلوگیری از ویروس انجام می‌دهد؟
در ۲۲ ژانویه مقامات چین در ووهان فعالیت تمام وسایل نقلیه‌ی شهری، اتوبوس‌ها، مترو و حتی پرواز‌ها و قطارهایی که به خارج از شهر رفت و آمد داشتند را قطع کردند. آن‌ها همچنین در نظر دارند همین عملیات را برای ۱۵ شهر دیگر انجام دهند.

ویروس کرونا چه تاثیری روی کسب و کار در چین می‌گذارد؟
بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی، انگلیسی و کانادایی بخشی یا تمام پروازهای خود از مقصد چین و به مقصد چین را لغو کرده‌اند. کمپانی‌های تکنولوژی مانند اپل حتی قبل از این که مقامات آمریکا هشدار بدهند، سفر کردن به چین را برای کارکنان خود محدود کردند. شرکت ال‌جی کره‌ی جنوبی نیز سفر به چین را به طور کل ممنوع کرده است و فیسبوک و ریزر هم از کارکنان خود که اخیرا به چین سفر کرده‌ بودند درخواست کرده تا از خانه کار کنند و به محل کار نیایند.

شرکت تایوانی فاکس‌کان که در چین کارخانه دارد و لوازم الکترونیک شرکت‌هایی مثل اپل را تهیه می‌کند اعلام کرده است ویروس تاثیری روی تولیدات آن‌ها نخواهد داشت. اما از آنجایی که چین به طور رسمی تعطیلات سال نوی جدید چینی را جهت جلوگیری از انتشار ویروس افزایش داده است، برنامه‌ی تولید محصولات احتمالا به تعویق خواهد افتاد.

Source : Digikala/mag

ویندوز 10

بدترین بروزرسانی ویندوز 10!

ظاهرا مشکلات ویندوز ۱۰ به خاطر بروزرسانی‌های آن قرار نیست به این زودی‌ها به پایان برسند چرا که مایکروسافت در بروزرسانی آخر این سیستم عامل، مشکلات زیادی را برای کاربران بوجود آورد!

مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ ویندوز ۱۰ را به عنوان یک ویندوز جدید و با قابلیت‌های فراوان راهی بازار کرد. در این ویندوز کاربران به چند دسته تقسیم می‌شدند. یک دسته مربوط به کاربران عادی و دیگری مربوط به کاربرانی بود که با تست نسخه‌های مختلف ویندوز، مشکلات آن را به همراه پیشنهاد‌ به مایکروسافت اعلام می‌کردند. این دسته که به اینسایدرها معروف هستند هم اکنون نیز نسخه‌های مختلف ویندوز را که برای کاربران معمولی منتشر نمی‌شود تست می‌کنند تا آنچه که در نهایت برای همه کاربران منتشر می‌شود بدون نقص و باگ باشد!

اما نکته مهم این است که در طول این ۵ سال اگر نگوییم همیشه، در اکثر مواقع مایکروسافت با بروزرسانی‌های خود همراه با بهبود شرایط، نقاط ضعف عجیب و غریبی را هم ارائه می‌کرد. این مسئله به قدری جدی شد که حتی ویندوز موبایل نیز بعد از عرضه ویندوز ۱۰ و مشکلات زیاد آن کاربران خود را از دست داد و اکنون نیز نامی از آن شنیده نمی‌شود!

دقیقا مشخص نیست چرا و چگونه این همه مشکل از نگاه مهندسین این شرکت باز می‌ماند اما به هر حال نسخه KB4532693 که اخیرا برای کاربران منتشر شده بود بدون هیچ دلیلی فایل کاربران را حذف می‌کرد! پیش‌تر هم گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه نسخه KB4532693 ویندوز ۱۰ منوی استارت را با مشکل مواجه کرده و میان‌برها و تنظیماتی که کاربران اعمال می‌کردند همگی ناپدید می‌شد!

برگرداندن تنظیمات کاربر به حالت پیش فرض مشکل بزرگی است! اما پاک شدن فایل بسیار پر اهمیت‌تر از مشکلات قبلی است و اگرچه برای همه دردسر ساز نشده اما خب همچنان یک مشکل بزرگ تلقی می‌شود. برخی از افراد موفق شدند به هر طریقی فایل‌های پاک شده خود را برگردانند چرا که در برخی مواقع ویندوز فایل‌ها را تغییر نام داده و جابجا می‌کرد! با این حال برخی‌ها که فایل‌هایشان از سیستم پاک می‌شد نتوانستند کاری برای برگرداندن آن انجام دهند.

هنوز مشخص نشده مشکل یاد شده گریبان چند نفر را گرفته اما وب‌سایت windowslatest شمار این افراد را زیاد دانسته. این در حالی است که مایکروسافت فعلا توضیح خاصی ارائه نکرده اما از ارائه این بروزرسانی جلوگیری کرد. بدین ترتیب دیگر این بروزرسانی به صورت خودکار روی سیستم افراد دانلود و نصب نمی‌شود.

این بروزرسانی برای کاربرانی با دستگاه‌های HP بسیار مشکل ساز شده بود چرا که لپ تاپ‌های این شرکت از افزونه‌ای امنیتی به نام «Sure Start Secure Boot Key Protection» استفاده می‌کنند تا به شکل امنی بوت شوند. این مشکل تنها یک نمونه از مواردی بود که در ویندوز ۱۰ به آن اشاره کردیم و مایکروسافت باید سریعا آن را برطرف کند. در غیر این صورت ممکن است با مشکلات جدی مواجه شود!

Source: techradar

اینترنت پر سرعت

اینترنت ۶G تا ۸ هزار برابر سریع‌تر از اینترنت ۵G خواهد بود

به اعتقاد وزارت علوم و فناوری چین که هم اکنون در حال زمینه‌سازی و انجام مراحل مقدماتی نسل بعدی اینترنت پر سرعت داده است، اینترنت ۶G از نظر تئوری حدودا ۸.۰۰۰ برابر سریع‌تر از اینترنت ۵G خواهد بود

همانطور که در زمینه اینترنت ۵G، کشور چین یکی از پیشتازان این فناوری به حساب می‌آید، ظاهرا برای رسیدن به نسل بعدی نیز قرار است بار دیگر نام چین را به عنوان اولین کشور توسعه دهنده زیرساخت‌های آن شاهد باشیم! این کشور در تلاش است در تمامی زمینه‌ها حرفی برای گفتن داشته باشد و ظاهرا در بخش اینترنت این تلاش‌ها نه فقط برای اعلام حضور، بلکه برای کسب مقام اول صورت می‌گیرند

در حال حاضر وزارت علوم و فناوری این کشور در حال بررسی و انجام اقدامات اولیه برای فراهم نمودن بستر اینترنت ۶G است و به گفته یکی از اعضای این گروه، نسل بعدی اینترنت می‌تواند به سرعت باورنکردنی ۱ ترابایت بر ثانیه برسد! این عدد حقیقتا شگفت‌انگیز و خارج از تصور است؛ آن‌ هم برای اینترنت

لبته با وجود تلاش‌های بی وقفه چندین متخصص و خبره، باز هم باید تا چندین سال آینده شاهد رونمایی از اینترنت ۶G باشیم! برای مثال توسعه اینترنت ۵G که هنوز هم بسیاری از کشور‌ها به آن دسترسی کامل پیدا نکرده‌اند، در سال ۲۰۰۸ آغاز شد! با این اوصاف، با پیشرفت چشمگیر علم بشر، می‌توان انتظار داشت تا قبل از سال ۲۰۳۰ به این فناوری با ارزش دست پیدا کنیم

اینترنت ۵G هم اکنون سرعت فوق‌العاده بالایی را ارائه می‌دهد و برخی از کشورها نیز آن را خطری بسیار جدی تلقی می‌کنند. چون سو استفاده از سرعت بالای آن می‌تواند در بسیاری از بخش‌ها خطرساز باشد! با این حال اینترنت ۶G ظاهرا قرار است تعریف کاملا جدیدی از اینترنت را برایمان به ارمغان بیاورد؛ تعریفی که فعلا در ذهنمان نمی‌گنجد

به علت مشخص نبودن زمان رونمایی از اینترنت ۶G، از اینکه در چه جاهایی از آن استفاده می‌شود نیز خبری نداریم! اما با توجه به آنچه که گفته شد و برای درک بهتر سرعت اینترنت ۶G، باید بگوییم که به کمک آن می‌توانید ۴۰ تا ۵۰ فیلم با کیفیت ۴K را در یک ثانیه دانلود کنید

Source: GSM arena

1
افزایش درآمد با ساختن کسب و کاراینترنتی در بزرگترین مجموعه آموزش دیجیتال کشور
ورود به همیار آکادمی